Saturday, 20 April 2013


3.0  RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA TAHUN 1 (KSSR)

Tarikh                                  : 20 Februari 2013
Hari                                      : Rabu
Masa                                    : 8:15pagi – 8.45 pagi ( 30 minit )
Tahun                                              : 1Bijak
Bilangan Murid                 : 25 orang
Tema                                   : Mari Bertani
Tajuk Pelajaran                 : Kebun Datuk Saya
Fokus Utama :
Standard Kandungan     : 1.2  Mendengar,mengecam, dan menyebut bunyi bahasa,
                                                 iaitu abjad,suku kata,perkataan,frasa dan ayat dengan
                                                 betul.
Standard Pembelajaran  : 1.2.4  Mendengar,memahami,menyebut dan mengeja
                                                 perkataan yang mengandungi suku kata terbuka dan
                                                  tertutup dengan betul dan tepat.
Fokus Sampingan:
Standard Kandungan       : 2.2   Membaca dan memahami perkataan, frasa dan ayat
daripada pelbagai sumber dengan sebutan yang betul.

Standard Pembelajaran    : 2.2.1 Membaca dan memahami perkataan yang
                                                           mengandungi dua atau tiga suku kata,diftong, digraf
dan konsonan bergabung dengan sebutan yang betul.


Objektif:                               
               Pada akhir pelajaran, murid dapat:
1.    Menyebut  dan memahami perkataan.

2.    Menyebut perkataan dan ayat dengan sebutan yang betul.

3.     Membaca perkataan mengandungi dua atau tiga suku kata,diftong,digraf, dan konsonan bergabung dengan sebutan yang betul.

4.    Melengkapkan soalan mengisi tempat kosong dengan jawapan yang betul.
Pengetahuan sedia ada:

1.     Murid telah mengecam dan mengenal huruf kecil dan huruf  besar.

2.     Murid telah dapat membaca suku kata terbuka dan tertutup dengan sebutaan yang betul.

3.    Murid pernah dibawa  melihat kebun yang berada di kawasan sekolah

SistemBahasa:

a.    Tatabahasa: kata nama am
b.    Kosa  kata  : datuk, nenek, terung, timun, tomato

Pengisian kurikulum :

a.    Ilmu           : Dunia Muzik,Dunia Sains Dan Teknologi            
b.    NilaiMurni :  Mendengar arahan,menghargai keindahan alam


Kemahiran Bernilai Tambah:
1. Kemahiran Belajar Cara Belajar:
a. Kemahiran membaca                
b. Kemahiran menulis

2. Kecerdasan Pelbagai:
a. Interpersonal                               
b. Verbal-Linguistik

Bahan bantu mengajar: komputer riba, projektor,lembaran kerja,video klip.
















Langkah/
        Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Catatan

Set induksi
( 5 minit )



Tayangan video animasi : Kacang dan sayur-sayuran
1.    Murid menonton tayangan video – ‘lagu sayur-sayuran’

2.    Murid diminta supaya mendengar dengan teliti dan memberi perhatian.


Bahan bantu  belajar:
Komputer riba, projektor


Langkah 1
   ( 10 minit )

Merperkenalkan tajuk
“Kebun Datuk Saya”

Petikan cerita-
“Kebun Datuk Saya”
Ø   Cili
Ø  Terung
Ø  Tomato
Ø  timun
1.     Murid diperkenalkan dengan tajuk pelajaran ‘Kebun Datuk Saya’
2.    Murid-murid diminta menyebutkan semula nama sayur-sayuran yang terdapat di dalam tayangan video tadi.

3.    Murid diminta untuk mendengar dan menonton petikan cerita .

4.    Setiap kumpulan diminta membaca semula petikan cerita yang telah diperdengarkan oleh guru.

5.    Memilih 2 orang murid membaca petikan secara individu.

6.    Murid bersoal jawab dengan guru tentang petikan yang dibaca untuk menguji kefahaman murid.




Nilai : mendengar arahan

Bahan bantu belajar:
Komputer riba, projektor


Langkah 2
( 8 minit )
Description: D:\animated pumpkin8 halloween.gif
      LABU

Description: D:\animation cucumber.gif                    TIMUN
                  
Description: D:\animation cabbages.gif   KOBIS
Description: D:\Tomato_3.gif
            TOMATO
Description: D:\images.jpg
           TERUNG
1.    Murid membaca perkatan mengikut sebutan guru.

2.    Murid-murid mengeja dan membatangkan suku kata.

3.    Murid melihat gambar semula dan membaca perkataan yang ditayangkan.
Teknik : Mengeja dan menyebut

Nilai : mendengar arahan

Bahan Bantu belajar:
Komputer riba, projector


Langkah 3
( 5 minit )


Penerangan tentang jenis-jenis sayur

Menjawab lembaran kerja
1.    Guru menyoal murid tentang jenis-jenis sayuran yang telah dipelajari dan dilihat tadi.

2.    Guru menerangkan dan menyenaraikan jenis sayur berdaun dan berbuah.

3.    Ketua kumpulan di diminta mengambil model sayur-sayuran dan buah-buah yang dicampuradukkan di atas meja dan mengasingkan sayur-sayuran mengikut jenis berdaun dan berbuah.

4.    Murid diminta menjawab lembaran kerja yang diberikan


5.    Murid memadankan dan melengkapkan tempat kosong dengan jawapan yang betul.
Teknik: Menulis

Nilai : mendengar arahan

Bahan bantu
Komputer riba, projektor


Penutup
 ( 2 minit )

Video lagu –
“Makanlah Sayur – sayuran”
1.    Murid ditayangkan dengan rakaman video lagu- ‘Makalah sayur- sayuran”

2.    Murid menyanyikan lagu bersama guru dengan sebutan yang betul

3.    Guru mengingatkan murid bahawa sayur-sayuran penting untuk kesihatan diri kita.


Teknik : Nyayian

Nilai : Menghargai kesihatan diri

Bahan bantu  belajar:
Komputer riba, projektor, lembaran kerja